Те, про що я тільки мріяв, коли навчався на юридичному факультеті Львівського Національного Університету - збулось. З 1 вересня я буду офіційно вважатись студентом такої програми, як ERASMUS MUNDUS. Чому лише мріяв? Щоб навчатись закордоном у нас на факультеті, Вам прийдеться брати академвідпустку, а все через те, що деканат нашого факультету майже не практикує процедури індивідуального плану, тим більше, якщо ти навчаєшся на державному. В той час, брати цю, так звану "академку", мені не хотілось.
І ось через два роки після закінчення факультету, я таки отримав таку змогу. Вступ на ERASMUS MUNDUS (далі ERASMUS) підкорегував мої плани, які я мав до того, та все ж відмовитись від такої можливості було важко.
З цього запису, я започатковую рубрику на своєму блозі, що буде називатись "Щоденник ERASMUS". Тут я буду описувати події, що пов'язані з цією програмою, поїздками та можливостями, які виникли в процесі.
Оскільки я ще не приступив до навчання, то в першому записі я розкажу про те, як потрапити на цю програму. Варто зазначити, що Європейська Комісія, нещодавно прийняла нову програму - Erasmus for all, яка буде включати в себе й ERASMUS, а також інші програми, такі як Youth in Action, тощо. Проте, загальні риси ERASMUS залишаться такими ж.
Отож. Як потрапити?
ERASMUS запропонує Вам кілька видів можливого навчання:
- Бакалавріат
- Магістратура
- Докторантура (для аспірантів)
- Пост-докторантура (для осіб, що вже захистили докторську дисертацію)
- Обмін для працівників на академічних та адміністративних посадах
Варто зазначити, що ці програми - це зазвичай програми обміну, тобто лише на певний період, і Ви не отримаєте диплому. Хоча програми магістратури (на період в рік та два) таку змогу Вам дадуть.
Наступний крок - Вам слід перевірити Вашу приналежність до групи подачі заявки. Існують три цільові групи:
цільова група 1 - студенти, випускники чи працівники, які навчаються/працюють в університеті-партнері з Азербайджану, Білорусі, Вірменії, Грузії, Молдови чи України.
цільова група 2 - студенти чи працівники, що є громадянами Азербайджану, Білорусі, Вірменії, Грузії, Молдови чи України.
цільова група 3 - особи, що є громадянами Азербайджану, Білорусі, Вірменії, Грузії, Молдови чи України, та перебувають в особливо уразливому становищі (біженці, фінансова неспроможність тощо).
Звичайно, Вам повезло, якщо Ваш університет є партнером в програмі, а отже тоді Ви підходите до 1 групи, яка в свою чергу зазвичай пропонує Вам більше місць для стипендії. Для цього слід знайти відповідну програму від ERASMUS.
Станом на 2013 рік, на сайті програми для України доступні такі програми:
Офіційний набір на програми розпочнеться приблизно десь в вересні-жовтні, а дедлайн подачі заявок минає у період листопад-грудень.
Які документи потрібно? Це вже залежить від того, який рівень освіти ви вибрали. Але одразу раджу працювати над створенням якісного резюме в форматі Europass. За цим посиланням ви зможете створити його онлайн, та зберегти у зручному для Вас форматі. Наступний елемент на який звертають увагу - мотиваційний лист. Різні програми, вимагають лист, кількість символів в якому, не перевищує 1000 символів.
Ось до прикладу, критерії, які використовувались при оцінюванні на мою програму:
- Bachelor and Master Level :
- •Academic merit: 6 points
- •Language competence: 2 points
- •Motivation: 2 points
- Doctorate and Post-doctorate:
- •Academic merit: 5 points
- •Language competence: 2 points
- •Motivation: 3 points
- Academic and Administrative Staff:
- •Academic merit: 3 points.
- •Language competence: 2 points
- •Motivation: 5 points
Як можна побачити, достатньо багато балів при оцінці дається академічній активності, а підтверджуються вони різноманітними сертифікатами, тому збирайте і скануйте їх - вони Вам точно пригодяться.
Що ж до мовної відповідності, то вона підтверджується мовними сертифікатами(TOEFL, IELTS, DAAD, тощо) мови навчання, якою Ви хочете навчатись чи навіть вивчати. Деякі програми вимагають і певний рівень володіння мовою.
Ви зможете подати заявку, одразу до двох університетів вибраної програми. А також можете податись на стільки програм, скільки захочете. Тобто, як видно з інформації вище - на 2013 рік затверджено 9 програм, тобто загалом Ви можете подати заявку до 18 університетів, а враховуючи, що заявки дуже подібні і подаються в електронному вигляді - це цілком реально, швидко і збільшить ваші шанси на отримання стипендії.
Стипендія. Навчання на програмі не тільки безкоштовне, а Вам надається ще й хороша стипендія:
- для бакалаврів і магістрів - 1000 євро в місяць,
- для аспірантів - 1500,
- для осіб, що навчаються на докторантурі - 1800,
- для академічних та адміністративних працівників - 2500 одиниць євровалюти.
Окрім того, програма покриває витрати на добирання до місця навчання, витрати на візу та страхівку, а також пропонує Вам курси мови країни перебування. Деякі програми в рамках ERASMUS пропонують, ще й інші бонуси.
P.S. Якщо у Вас виникають питання щодо цієї програми - не зволікайте, а питайте.